Від зрад до перемоги: нове козацьке свято

  Автор:
  195

4 червня на острові Хортиця, на Козацькому Колі, відбулося свято «День козацьких перемог» та вшанування пам’яті всіх загиблих козаків у всіх війнах за незалежність та свободу України.

Свого часу, Гетьман українського козацтва (з жовтня 1991 року) В’ячеслав Чорновіл запропонував щороку першої суботи червня на Козацькому колі Хортиці проводити Тризну по козаках зруйнованої москалями 5 червня 1775 року Запорозької Січі.

Цю традицію козацтво підтримує й донині. Проте від сьогодні тут щорічно вшановуватимуть не лише сумні події, а й перемоги. Нове свято покликане об’єднати минуле і сучасність, а тому під час тризни тепер поминатимуть не тільки нищення Січі, як раніше, а й усіх загиблих за рідну землю козаків.

Вшанувати подвиг героїв минулого та сьогодення на Козацьке коло на о. Хортиця прибуло понад 30 делегацій із 12 областей, військовослужбовці 55-ї окремої артилерійської бригади, 37-го окремого мотопіхотного батальйону, представники влади та молодь.

За стародавнім козацьким звичаєм козаки вишикувалися колом біля хреста, що на Козацькому колі, щоб пом’янути загиблих лицарів України. Очолив Тризну єпископ Української православної церкви Київського патріархату Фотій.

Голова обласної координаційної ради козацтва Дмитро Сухінін розповів про нове свято: «Цей день символізує нерозривну духовну єдність захисників України – від дружинників Київської Русі до воїнів АТО. Ми згадуємо Дмитра Байду-Вишневецького, завдяки якому розрізнені козацькі ватаги зібралися в єдину потужну силу, самовідданість та військові звитяги Петра Конашевича- Сагайдачного, любов до волі, вдачу та мужність Івана Дмитровича Сірка».

До козаків також звернулися заступник голови обласної ради Владислав Марченко та керуючий справами Запорізького міськвиконкому Роман Омелянович, які пообіцяли підтримку найбільш знакових проектів: програми «Запоріжжя – козацька столиця України» та проведення Другого міжнародного конгресу козацтва.

Верховний отаман МСК «Запорозька січ», старійшина 37-ого ОМПБ Ілля Лапін поділився своїм баченням місця та ролі козацтва у творенні єдиної політичної нації.

Щиро подякував запоріжцям нащадок Гетьмана України Ігор Всеволодович Мазепа, який з перших днів російської агресії, не шкодуючи ресурсів власного бізнесу, став активним помічником Збройних Сил України.

Смутком та болем сповнилися слова Олени Карась – матері загиблого учасника АТО, який приймав козацьку присягу на Хортиці, за покликом серця став на захист України та загинув під Павлополем на Донеччині, прикриваючи побратимів.

Бурхливі оплески та щире захоплення присутніх викликали виступи дитячого ансамблю «Росяночка», творчих колективів із Полог, Енергодара та Покровського району Дніпровщіни.

На честь загиблих героїв єпископ Запорізький та Мелітопольський УПЦ КП Фотій провів молебень та освятив пам’ятний хрест – символ вічної скорботи за тими, хто віддав життя за Україну. По завершенню поминального молебню, козаки колом обнесли уквітчаний хрест, і спустили його на води Дніпра.

Вже стало традицією що козаки Нетішинського козацького полку, сьомий рік поспіль, беруть участь в цій знаменній для всіх козаків події. Цього разу до Нетішинців приєдналися козаки Жуківського куреня. Для багатьох з них поїздка на Хортицю відбулася вперше.

Молодим джурам, козакам і берегиням перебування на прославленій хортицькій землі запам’ятається ще й тим, що саме тут, в колисці Запорізького козацтва вони пройшли посвяту і стали справжніми козаками. Така подія запам’ятається на все життя, бо саме для них говорилися урочисті слова, звучали патріотичні вірші та пісні.

А ще запам’ятається те, що саме представникам «Нетішинського козацького полку Хмельниччини», який є єдиним офіційним підрозділом МСК «Запорізька Січ» на західній Україні, вже вкотре надано почесне право опустити поминальний хрест на води Дніпра.

На завершення кращим козакам та військовим було вручено відзнаки обласної державної адміністрації, козацьких організацій та ордени родини Мазеп.

Залиште свій коментар:

на Блозі
в Вконтакті
в Фейсбук