Свята 8 – 9 травня в Україні: що відзначаємо і коли вихідні

  Автор:
  210

Незважаючи на ініціативу Інституту національної пам’яті, у 2018 році 9 травня залишається вихідним днем.

При цьому в Європі і світі перемогу над нацизмом відзначають 8 травня. Про те, чому ж в Україні до сих пір залишається вихідним 9 травня, і що таке «День пам’яті і примирення», пише «24 канал».

Історія Дня пам’яті і примирення

7 травня 1945 року у французькому Реймсі начальник оперативного управління Верховного головнокомандування армійських сил Німеччини (ОКВ) генерал-полковник Альфред Йодль підписав акт капітуляції Німеччини. Але Антигітлерівська коаліція його офіційно прийняла вже 8 травня о 23:01 за берлінським часом – в той час в Москві вже було 00:01 9 травня.

Отже, більшість країн світу відзначає День Перемоги над нацизмом 8 травня (офіційна назва свята – «День перемоги в Європі»), а країни колишнього СРСР – на день пізніше, 9 травня.

Крім того, з 2005 року в ряді країн 8 травня відзначається проголошений Генеральною Асамблеєю ООН «День пам’яті і примирення», присвячений пам’яті жертв Другої світової війни. 

8 і 9 травня в Україні сьогодні

Як в радянські часи, так і вже в період незалежності Україна протягом тривалого часу відзначала 9 травня як «День перемоги у Другій світовій війні». В цей день зазвичай проходили різні урочисті заходи і паради.

Цей день в Україні відзначається досі, проте вже не так пишно, а в європейському дусі пам’яті і примирення, оскільки до 10 мільйонів українців поклали свої життя протягом найжахливішої трагедії XX століття.

Крім того, в 2015 році в Україні з’явився «День пам’яті і примирення», який відзначається 8 травня. 

Таким чином, в Україні сьогодні про трагічні події Другої світової згадують як 8-го, в «День пам’яті і примирення», так і 9 травня, в «День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні».

Також пропонується використовувати термін «Друга світова війна» замість радянського «Велика вітчизняна війна», а символом пам’яті тепер є червоний мак і під час вшанування пам’яті полеглих рекомендується не використовувати радянську символіку.

Вихідний 9 травня

Цілком ймовірно, що ініціативу Інституту національної пам’яті все ж підтримають і в майбутньому 9 травня більше не буде вихідним. Зате можуть зробити неробочим «День пам’яті і примирення», який відзначається 8 травня. У 2018 році ж 9 травня поки що залишається вихідним. 

 

Цікава стаття? Поділіться нею будь ласка з іншими:
Залиште свій коментар:

на Блозі
в Вконтакті
в Фейсбук