Козацька тризна на Хортиці-2012

  Автор:
  233

2 червня «Нетішинський козацький полк Хмельниччини» брав участь в щорічній традиційній поминальній Тризні – урочистому священному ритуалі, в ході якого сучасні спадкоємці і продовжувачі традицій січового дніпровського «лицарства» схиляють голови перед пам’яттю своїх героїчних предтеч, молитовно просячи Господа за упокоєння їхніх чистих і відважних душ «в місці світлому, місці злачному, місці покійному, де нема ані хвороб, ані печалі, ані зітхання, але є життя безкінечне».

У козачої Тризни на о. Хортиці є ряд характерних особливостей, що відрізняють її від інших масових заходів подібного роду. Чому день її проведення – завжди перша субота літа? Справа в тому, що це перший вихідний, найбільш близький за строками до дати 4 червня.

Адже саме в той день (15 червня за старим стилем) 1775 року за наказом імператриці Катерини II 100-тисячне військо генерал-поручика Петра Текелія без бою взяло, а потім вельми віроломно зруйнувало зміцнення і всю інфраструктуру останньої на Дніпрі (т.зв. Нової ) Запорізької Січі, Кош (центр управління) якої розташовувався поблизу гирла річки Підпільної (район сучасного села Покровки під м Нікополем).

Приймаючи рішення про відродження стародавнього слов’янського і козацького обряду тризни, старшина і весь особовий склад нинішнього Війська Запорізького виходили з тих очевидних обставин, що, незважаючи на явний вплив дохристиянської старовини на повсякденні звички і побут січового «Товариства», наші славні предки визначали самих себе насамперед як захисників і оборонців Святої Віри Православної.

Тому смисловим стрижнем нинішньої Тризни на Хортиці є мітинг-реквієм (свого роду громадянська панахида) по всім козакам всіх військ і всіх епох за віру, народ і Батьківщину живіт свій поклавшим; заупокійна літія за їх покійними душами, яка вчиняється архієреєм у співслужінні військового духовенства; освячення і спуск на стромовину русла Старого Дніпра козаками «Нетішінського козацького полку Хмельниччини» великого дерев’яного хреста з покладеним поверх нього вінком з квітів і запаленими свічками.

По завершенні основної офіційної церемонії проводиться спільний парад (проходження загальним строєм) підрозділів Міжнародного союзу козаків «Запорізька Січ» та інших. Покладаються квіти до пам’ятника засновнику першої історично достовірної Дніпровської Січі князю Дмитру Івановичу Вишневецькому-Байді. Завершується Тризна, як правило, військово-спортивними змаганнями та показовими виступами вихованців школи джур та школи традиційних козацьких бойових мистецтв «Спас», а також знаменитим козацьким кулішем. 

Фотозвіт дивіться тут: HORTICA_2012

Залиште свій коментар:

на Блозі
в Вконтакті
в Фейсбук